Baner 2018
Orzel

Gimnazjaliści na obozie narciarskim w Austrii

Logo

Uczestnicy hufca na trasie narciarskiej

Gimnazjaliści na obozie narciarskim w Austrii

           Pierwszy tydzień ferii zimowych był długo wyczekiwaną chwilą dla gimnazjalistów wrzesińskiego hufca pracy. W dniach od 16-22 stycznia siedmioosobowa  grupa młodzieży wyjechała na obóz narciarski do Treffen w Austrii. Narciarska przygoda rozpoczęła się w nocy z piątku na sobotę. Gimnazjaliści - wolontariusze ruszyli w piętnastogodzinną podróż której celem była Karyntia-malownicza kraina położona na południowym krańcu alp austriackich -na stoku najbardziej nasłonecznionej góry Karyntii- Gerlitzen Alpe, gdzie słońce świeci przez 250 dni w roku, a trasy narciarskie o łącznej długości ok 50 km zapierają dech w piersiach.

          Pierwszym przystankiem na trasie była Kotlina Kłodzka, gdzie wrzesińscy adepci narciarstwa wypożyczali i dopasowywali sprzęt. Dalsza podróż wiodła przez pięknie ośnieżoną część Polski, czeskie Brno i austriacki Wiedeń. Granice Czesko-Austriacką obozowicze przekroczyli w godzinach jeszcze przedpołudniowych, a za oknami autokaru z godziny na godzinę ukazywały się coraz to piękniejsze widoki alp austriackich. O godzinie piętnastej podróż dobiegła końca i uczestnicy dotarli do celu wyprawy.

Czterotysięczne miasteczko Treffen przywitało nas pięknymi widokami. Wysokie góry, jezioro Ossiacher See położone w dolinie oraz widok na ruiny zamku Landskron robiły na wszystkich duże wrażenie. Zaskoczenie było jeszcze większe , gdy młodzież dowiedziała się , że „Sporthotel Alpinum” w którym będą zakwaterowani  znajduje się na wysokości 1520 m n.p.m i żeby się tam dostać trzeba wjechać kolejką wyciągową Gerlitzen Kanzelbahn.

Góra Gerlitzen zaoferowała nam podczas pobytu ponad 50 km wyśmienicie przygotowanych tras narciarskich i 15 km dziewiczych tras do wędrówek pieszych. Królowały jednaknarty!. Próba wydarcia choćby jednego dnia kosztem jazdy, była po prostu niemożliwa. Wrzesińskich adeptów narciarstwa nie skusiła nawet propozycja wycieczki do pięknego Villach położonego 6 km od Treffen. Jeszcze raz wygrały narty, wyciągi i białe szaleństwo. Nowoczesne wyciągi, szerokie i zróżnicowane narciarskie trasy i doskonałe technologie naśnieżania terenu gwarantowały niepowtarzalną przyjemność jazdy z przepięknym  panoramicznym widokiem w tle. Gerlitzen to największej jakości ośrodek narciarski dla wszystkich : młodszych,starszych, profesjonalistów i amatorów. To jedyne miejsce w Karyntii dające takie możliwości aktywnego wypoczynku.

O tygodniowym pobycie można byłoby pisać godzinami. Alpejski klimat i świetnie przygotowane trasy narciarskie dawały gwarancje niezapomnianych doznań i wrażeń. Warto oczywiście dodać , że możliwość takiego wyjazdu zawdzięczamy wieloletniej współpracy z fundacją „Centaurus”.

<< wstecz