„Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”

Z3

30 września oraz 5  października odbyły się dwie wycieczki w ramach projektu „Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”

Celem wyjazdów było  umocnienie wartości humanistycznych, unaocznienie uczniom niszczącej siły totalitaryzmu; martyrologii narodu polskiego i żydowskiego, a także budowanie  w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.

Uczniowie klasy II LT zwiedzili miejsce kaźni Wielkopolan w Żabikowie. Z kolei uczniowie klasy III LT zwiedzili Muzeum  niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

W obydwu miejscach uczniowie mieli szansę cofnąć się w przeszłość,  którą prawdziwie, ale i tragicznie, podsumowała  Zofia Nałkowska : „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Przewodnicy w interesujący sposób  opowiadali o założycielach obozu, sposobach eksterminacji polskich i żydowskich więźniów, zacieraniu swoich zbrodni przez Niemców, oraz formach uczczenia pamięci pomordowanych.

„Niech świat  o tym wie, co oni robili”

My także musimy o tym pamiętać.

Romuald Frąckowiak

Obszerniejsza fotorelacja w aktualnościach na szkolnym faccebook.