Gościnnie na Koszarach

281886959 1050216525891425 8990902751368101770 n optimized

Gościnnie na Koszarach

W czwartek dnia 19.05.2022 roku gościliśmy w naszej szkole wykładowców Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pan prof. zw. dr hab. Andrzej Sieradzki wystąpił z wykładem „Co mówią nazwy naszych miast i wsi?”. Zebrana w auli szkolnej młodzież miała możliwość poznać etymologię nie tylko nazwy naszego miasta, ale i kilku okolicznych miejscowości. Dla niektórych zaskakującym był na pewno fakt, że niektóre nazwy wywodzą się ze słów dziś zapomnianych, nieznanych, bądź mających odmienne znaczenie od tego dawnego staropolskiego. Wspomnieć tutaj można chociażby Kalisz. Nazwa ta pochodzi od wyrazu kał, który w staropolskim języku oznaczał bagno czy mokradło, a nazwa Podstolice wywodzi się od nazwy nadwornego urzędnika, jakim był podstoli usługujący przy stole królewskim lub książęcym. Drugi wykład „O zmianach znaczeń wyrazów w języku polskim”  poprowadził pan prof. zw. dr hab. Tomasz Lisowski, który w przystępny sposób ukazał, że język jest żywym, zmieniającym się tworem, a wyrazy jako jego składowe podlegały i nadal podlegają nieustannym zmianom. Na przestrzeni wieków wiele wyrazów zmieniło swoje znaczenie, niektóre wyszły z użycia i zostały zapomniane, a jeszcze inne weszły do słownika języka polskiego. Pan profesor przedstawił kilka przykładów wyrazów, które kiedyś były inaczej odbierane niż obecnie, np.: kobieta – wyraz uznawany niegdyś za wulgarny, obraźliwy. Nauczyciele i uczniowie byli pod dużym wrażeniem wiedzy profesorów.

Dziękujemy za interesujący wykład!