Baner 2018
Orzel

Z wizytą w mieście Kopernika i Katarzynek

Logo

284092343 440113864618211 5436928780725537433 n

Z wizytą w mieście Kopernika i Katarzynek

 

Dzięki przyznanemu przez Ministra Edukacji i Nauki dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” grupa młodzieży ze szkoły branżowej odwiedziła w czwartek 26 maja 2022 Toruń – miasto Mikołaja Kopernika oraz przepysznych pierników. Pierwszym przystankiem na trasie tej wycieczki był znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie gotycki kościół archikatedralny. Tutaj, młodzież w asyście pani przewodnik zwiedziła podziemia bazyliki i zobaczyła grobowce arcybiskupów oraz pozostałości wcześniejszych budowli, murów i posadzek.

Kolejną atrakcją była panorama Gniezna, którą zobaczyć mógł każdy po wcześniejszym pokonaniu tylko 240 stopni prowadzących na wieżę widokową. Dla niektórych uczestników jednak osiągnięcie 13 piętra było nie lada wyzwaniem. Na szczęście później można było wypocząć w autobusie i rozprostować obolałe mięśnie nóg oraz przygotować je na kolejne godziny wędrówek.

Po przyjeździe do Torunia grupa pod opieką pań M. Nowak, E. Raczak, A. Stanisławczyk i B. Szymańskiej spotkała się z panią przewodnik, która przez kolejne dwie godziny opowiadała o historii, ciekawostkach
i anegdotach związanych z miastem i jego mniej lub bardziej znamienitymi mieszkańcami.

Wyobraźnią grupy dość mocno zawładnął osioł, a właściwie pręgierz nawiązujący do XVII czy XVIII wiecznego drewnianego osła z wyostrzonym grzbietem pokrytym blachą, na którym sadzano nieznośnych
i krnąbrnych żołnierzy celem ich ukarania. Aby doznania karanych były jeszcze bardziej bolesne przywiązywano im do nóg dodatkowe ciężary.

Uczestnicy wycieczki mogli także sprawdzić swoją uczciwość opierając się plecami o ścianę wzniesionej w XV wieku baszty. Zgodnie z legendą tylko prawe osoby są w stanie utrzymać równowagę po całkowitym przyklejeniu pleców do ściany i wyciągnięciu rąk przed siebie. Nasi śmiałkowie też próbowali. Nie należy jednak pytać o efekty końcowe tych starań.

Aura w czwartek była bardzo zmienna i na chwilę Toruń zaszczyciły przelotne opady deszczu. Nie popsuło to jednak wycieczki, zwiedzania i zakupów oraz pogody ducha uczestników, którym opiekunowie serdecznie dziękują za mile spędzony czas.

 

<< wstecz