Wałbrzych i okolice

20231124 120204

24. 11. 2023 młodzież ZSZ nr 2 uczestniczyła, w ramach projektu „Zielona Szkoła” organizowanego przez Starostwo Powiatowe, w wycieczce do Wałbrzycha. W piątek grupa odwiedziła Sztolnie Walimskie powstałe w czasie II wojny światowej wysiłkiem wielu jeńców obozów koncentracyjnych. Kolejnym punktem na szlaku były częściowo zachowane ruiny średniowiecznego, ponad 700 letniego zamku Grodno znajdującego się na szczycie góry Choina. Z wieży widokowej można było podziwiać przepiękną dolinę rzeki Bystrzycy. W sobotę młodzież wraz z opiekunami zwiedzała przepiękną rezydencję niemieckiej rodziny Hochbergów, zamek Książ. Tutaj również w czasie II wojny światowej powstały podziemne korytarze, o których bardzo interesująco opowiadał przewodnik. Po wyjściu z podziemi grupa udała się do zamku, gdzie czekała już pani przewodnik, która w czasie lekcji muzealnej przytaczała różne ciekawostki dotyczące właścicieli, pracowników i losów zamku.

Po obejrzeniu sal, piwnic i korytarzy uczniowie pożegnali historyczną budowlę i udali się do Palmiarni, gdzie mogli podziwiać różne okazy roślin, a także wypić w ich otoczeniu gorącą herbatę i zjeść przepyszne ciasto czekoladowe.

M. Nowak

E. Raczak