Narodowe Czytanie 2024

459023624 1118624120060391 3377446420110882124 n easy resize.com

W piątek, 6 września uczniowie klas technikum logistycznego spotkali się w auli szkolnej, aby dołączyć do społecznej akcji Narodowego Czytania. W tym roku mamy już trzynastą edycję tego wydarzenia. Tym razem czytane są fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W obliczu wojny w Ukrainie lektura ta staje się aktualna, podkreślił to pan prezydent RP Andrzej Duda: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”.

Zgromadzonym w auli szkolnej fragmenty „Kordiana” przeczytali: Daniel Tomas III LT , Piotr Wójt III LT, Piotr Hoffman III LT, Adam Jopek III LT, Jakub Koska III LT, Michalina Kubala III LT; Konstancja Jarzembowska V LT, Wojciech Kasprzyk V LT, Jakub Strankowski V LT; Szymon Socha IV LT, Oliwier Lasecki IV LT, Natalia Jankowska IV LT, Kacper Łojewski IV LT, Gabriel Pocztarek IV LT, Karolina Bibel IV LT, Filip Groblewski IV LT. Monolog Kordiana na górze Mont Blanc przedstawił pan dyrektor Maciej Mielczarek, a fragmenty nawiązujące do historii pan Piotr Gruszecki. Wydarzenie wraz z młodzieżą przygotowały panie Joanna Kowalewska, Aleksandra Kubiaczyk i Beata Sieradzka. Na zakończenie uczniowie otrzymali w zeszytach okolicznościowe pieczątki.

Przypomnimy, że akcję Narodowego Czytania zorganizował po raz pierwszy w 2012 roku pan prezydent Bronisław Komorowski, czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej edycji pan prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, panią Agatą Kornhauser-Dudą czytali „Kordiana” 7 września w warszawskim Ogrodzie Saskim.