Wycieczka do Perukarni

20160606 084256 (copy)

Wycieczka do Perukarni

6 czerwca 2016 młodzież z klasy III fr/wz oraz kilka uczennic z klasy I fr/wz odwiedziła Zakład Perukarski w Poznaniu. Wycieczka nawiązywała do tematyki objętej programem nauczania w klasie III, związanej z wyrobem peruk, przedłużaniem i zagęszczaniem włosów.

Właściciel zakładu p. Adam Cichoń, który jest m.in. przewodniczącym Sekcji Fryzjersko-Kosmetycznej w Poznaniu, z pasją opowiadał o początkach perukarskiego cechu oraz najważniejszych postaciach i wydarzeniach  w historii fryzjerstwa, począwszy od czasów starożytnych po dzisiejsze. Jest również zapalonym kolekcjonerem narzędzi i przyborów fryzjerskich. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. żelazko marcelowskie, żelazka do wąsów, ręczną maszynkę do włosów. Ich wartość mogą oszacować tylko ludzie z branży, stąd zachwyt jaki wywołały wśród uczniów.

Młodzież miała okazję zobaczyć technologię wykonywania peruk, tresek i tupetów. Zapoznali się z narzędziami i przyborami do ich wyrobu. Z bliska mogli zobaczyć czochrę, kartacz, główkę perukarską, monturę, szydełko.

Z kolei o użyteczności peruk mogli dowiedzieć się bezpośrednio od klientów odwiedzających p. Adama, którzy przychodzą po piękny wygląd po trudach chemioterapii, chorobach, wypadkach. Zobaczyli zachwycającą metamorfozę Pani, która po walce z rakiem wyszła ze sklepu p. Adama uśmiechnięta, z piękną nową fryzurą.

Dziękujemy Panu Adamowi Cichoniowi za to, że był naszym przewodnikiem po świecie mało znanym, a tak potrzebnym w naszej codzienności i za jego uprzejmość.

Mariola Musielak