W tym roku już po raz czternasty z inicjatywy Rady Europy będziemy zajmować się fenomenem różnorodności językowej i obchodzić Europejski Dzień Języków 26 września. Wszystko zaczęło się w roku 2001, który Rada Europy ogłosiła Europejskim Rokiem Języków pod hasłami: Języki otwierają drzwi oraz Bogactwo języków – bogactwem Europy. Wtedy też Rada Europy wraz z Komisją Europejską utworzyły wspólną stronę internetową, dostępną w 11 językach. W obchody Europejskiego Roku Języków włączyły się miliony osób w 45 krajach. W obliczu takiego sukcesu Komitet Ministrów Rady Europy przyjął pod koniec 2001 r. deklarację o ustanowieniu corocznych obchodów europejskiego święta języków. I tak, od ponad 13 lat, w wielu krajach europejskich dzień 26 września jest wielkim świętem całego środowiska edukacji językowej. Co roku też sekretarz Rady Europy kieruje do 800 milionów Europejczyków apel o podejmowanie nauki różnorodnych języków. Nie jest tu ważny ani wiek, w którym rozpoczynamy naukę kolejnego języka obcego, ani to, czy uczymy się języków w szkole, czy w ramach edukacji poza formalnej.
Nasza szkoła także przygotowała się do tego święta przyozdabiając szkołę plakatami w językach obcych jak również przygotowując drobne quizy i konkursy.
A oto kilka ciekawostek o językach:
- Na świecie istnieje ponad 6 tysięcy języków.
- Dla największej liczby ludności świata językiem ojczystym jest język chiński, którym mówi ponad miliard ludzi. Około 400 milionów ludzi posługuje się językiem hindi, 350 milionów – językiem hiszpańskim, a 320 milionów – językiem angielskim.
- Ponad połowa języków świata używana jest w zaledwie ośmiu krajach: Australii, Brazylii, Indiach, Indonezji, Kamerunie, Meksyku, Nigerii i Papui-Nowej Gwinei.
- Ponad połowa ludności świata mówi jednym z siedmiu języków: angielskim, arabskim, bengalskim, chińskim, hindi, hiszpańskim lub portugalskim.
- 95 % języków używanych jest przez zaledwie 10 % ludności świata.
- Na kontynencie europejskim mówi się około 150 językami. Największą liczbą języków posługują się mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej, Indii, Afryki i Ameryki Południowej.
- Po ostatnim rozszerzeniu Unii Europejskiej Unia ma już 23 języki urzędowe.
- Z badań Komisji Europejskiej wynika, że niemal połowa obywateli Europy potrafi porozumiewać się w języku innym niż ich język ojczysty. Prawie wszyscy mieszkańcy Luksemburga (97 %) posługują się językiem obcym w stopniu umożliwiającym rozmowę, a ponad 80 % Szwedów, Duńczyków i Holendrów zna przynajmniej jeden język obcy. Bardziej jednorodni lingwistycznie są mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie tylko 19 % (Wielka Brytania) i 28 % (Irlandia) ludności zna język inny niż angielski.
- Jednym z nielicznych języków w Europie, który nie należy do grupy indoeuropejskiej jest język węgierski – to dlatego jest on zupełnie niepodobny do innych znanych nam języków.
- Na świecie jest około 350 języków, którymi mówi mniej niż 50 osób. Naukowcy szacują też, że istnieje około 50 języków, które znają tylko pojedyncze osoby.
- W ciągu minionych 500 lat przestało istnieć około 300 języków.
- Międzynarodowa organizacja Worldwatch Institute ocenia, że do końca XXI w. zniknie połowa istniejących dziś języków. Eksperci Worldwatch uważają, że tylko 600 języków nie jest narażonych na zniknięcie, gdyż są nauczane na kursach.
- W 2003 r. zmarła Florence Jones, ostatnia osoba na świecie, która posługiwała się językiem wintu.
- Język menomini zna osiem osób na świecie.
- Tylko pięć osób na świecie mówi językiem Indian Idaho.
- Wśród języków europejskich, które nie mają statusu języka państwowego, w najlepszej kondycji jest język kataloński, którym mówi 9 milionów ludzi w Hiszpanii oraz język tatarski, którym posługuje się 5 milionów mieszkańców Rosji.
(informacje zaczerpnięte z: http://www.atominium.com/ciekawostki_jezykowe)
<< wstecz